Bude znovu spuštěn program Zelená úsporám?
Ministr představil další postup v programu Zelená úsporám. Peníze jsou na všechny řádné žádosti. Žadatelé s chybami budou vyzváni k opravě a postupně vypláceni.20.04.2011 - V programu Zelená úsporám je od dnešního dne jasno. Vláda dnes projednala další postup v programu Zelená úsporám, který ministr životního prostředí Tomáš Chalupa představil široké veřejnosti. Hlavní a pozitivní informací je to, že budou uspokojeni všichni žadatelé s řádně vyplněnými žádostmi. Na všechny žádosti doposud schválené a žádosti před schválením jsou finanční prostředky k dispozici a budou co nejdříve proplaceny. U žádostí, které jsou neúplné, budou žadatelé osloveni dopisem a vyzváni k doplnění. Jak budou přicházet doplněny, tak budou postupně kontrolovány a správně doplněné žádosti propláceny v souladu se stavem finančních prostředků SFŽP.
Od příchodu nového ministra životního prostředí Tomáše Chalupy se tomuto projektu věnoval úzký tým vedení pověřenou ředitelkou SFŽP Radkou Bučilovou. „Když jsem nastoupil v lednu do funkce ministra, nebyl přehled o základních faktech programu. Nebylo známo, kolik je žádostí, v jakých objemech. Vše se muselo nově nastavovat," říká ministr Tomáš Chalupa.
Vedení fondu dostalo za úkol do 31. ledna 2011 uvedená formální data zmapovat a kompletně administrovat. Následující dva měsíce pak probíhala rekonstrukce časové osy přijatých žádostí. „Jedině s těmito daty a v přehledné podobě bylo možné rozhodnout o další budoucnosti programu," doplňuje Tomáš Chalupa.
Po téměř tříměsíčním období je v celém programu Zelená úsporám jasno a ministerstvo může žadatelům přesně prezentovat, jaký bude další postup.
Dosud se v programu pohybuje 79 093 žádostí. Aktuálně je schváleno celkem 37 477 žádostí. Dalších 24 717 žádostí je úplných a před schválením. Tyto dvě skupiny žádostí jsou v pořádku a budou proplaceny.
Od vyhlášení programu do 31. 12. 2010 bylo ze SFŽP ČR již profinancováno 13 500 žádostí o podporu v celkové výši 2 002 mil. Kč. Od 1. 1. 2011 do 15. 4. 2011 bylo profinancováno dalších 12 000 žádostí o podporu ve výši 2 284,0 mil. Kč. V rámci Programu Zelená úsporám byla žadatelům zatím proplacena částka v celkové výši 4 286,0 mil. Kč. Za první tři měsíce tohoto roku byla žadatelům profinancovaná vyšší podpora, než v letech 2009 a 2010 dohromady.
Celkem 16 612 žádostí je nesprávně vyplněných, tedy neúplných. U těch budou žadatelé vyzváni během dvou týdnů dopisem k doplnění. Na opravu budou mít 60 dnů. Pokud žadatelé nebudou na tuto výzvu reagovat, jejich žádost nebude dále administrována. „Podle našich výpočtů jsme schopni vyplatit všechny řádně vyplněné žádosti. Žadatelé s neúplnými žádostmi budou vyzváni k opravě. Postupně se budeme snažit prostředky fondu naplňovat a také dodatečně opravené žádosti postupně proplácet. Naším cílem je, aby se dostalo postupně na všechny," uvedl Tomáš Chalupa, ministr životního prostředí.
Zdroje financování
Uskutečněné audity a kontroly v minulých měsících ukázaly, že v současné době chybí v programu téměř 8 miliard Kč. Ministerstvo proto navrhlo systémová opatření, která povedou k zajištění vyrovnaného stavu.
První z opatření je úplná redukce segmentu veřejné budovy, čímž dojde k úspoře 4 miliardy korun. Dále se předpokládá, že kontrolou všech typů žádostí se ušetří miliarda korun. Dalších 600 milionů korun lze očekávat prodejem emisních povolenek do Japonska a Německa a 250 miliónů korun snížením technické asistence.
Podle předběžných odhadů získá fond na vyrovnání záporné osmimiliardové bilance příjmy ve výši 7,5 miliardy korun. Ty půjdou na postupné proplácení opravených žádostí. Zbývající částku půl miliardy korun bude fond dále hledat. „Museli jsme se vypořádat s celým problémem a zároveň jsme chtěli uspokojit co největší počet soukromých žadatelů o podporu v programu Zelená úsporám, pro které byl program původně určen. Velmi mne mrzí, že města a obce nedostanou podporu, nicméně mají na rozdíl od soukromých žadatelů další možnosti, jak žádat o příspěvky. Jedním z nich je například Operační program Životní prostředí. Program Zelená úsporám jsem zdědil, a proto jsou má řešení nutným kompromisem," dodává ministr Chalupa.
Rozbíhá se důsledná kontrola
Současně s řešením uvedených problémů, rozbíhá SFŽP důslednou kontrolu projektů v programu Zelená úsporám. „Jsou zpracovány jasné, konkrétní metodické kontrolní postupy s cílem u všech žádostí ověřit soulad se smlouvou a s projektovou dokumentací. Máme informace o tom, že ne vždy bylo postupováno při realizaci v souladu se smluvními podmínkami. Pokud najdeme neoprávněně čerpané prostředky, budou žadatelé či zhotovitelé důsledně postihováni. Neoprávněně čerpané či požadované finanční prostředky nebudou vypláceny nebo zpětně vymáhány," doplňuje ministr Tomáš Chalupa.
Klíčové je vypořádání minulosti, následně přijde na řadu budoucnost Zelené úsporám
Podle ministra Tomáše Chalupy události kolem programu Zelené úsporám jasně ukazují, jak nepříjemný vývoj může mít projekt, který není dlouhodobě a efektivně řízen. Důležité je nyní, aby se fond vypořádal se všemi existujícími žádostmi. Průběžně se pak bude řešit, jaká bude další budoucnost programu Zelená úsporám. S tím souvisí i další personální obsazení fondu.
„Do tří měsíců chci vypsat výběrové řízení na ředitele SFŽP. Od nového vedení budu chtít jasnou a dlouhodobou koncepci celé organizace. S ohledem na vývoj v oblasti redukce emisí CO2, který skýtá příležitosti pro obchodování s emisními povolenkami, jsem v případě programu Zelená úsporám a jeho dalšího pokračování optimistický," doplňuje ministr Tomáš Chalupa.
Celkový přehled žádostí
Žádosti schválené a vyplacené (20.000) | 3 086 mil. Kč |
Žádosti schválené, zatím nevyplacené (17.000) | 5 866 mil. Kč |
Žádosti kompletní a připravené na schválení RF (24.717) |
6 492 mil. Kč |
Žádosti, u kterých bude zaslána výzva k doplnění (16.612) |
7 144 mil. Kč |
Žádosti, u kterých byla administrace ukončena (287) |
0 Kč |
Ombudsman pro žadatele
SFŽP si uvědomuje, že komunikaci se žadateli je třeba zlepšit, a proto je součástí změn v programu Zelená úsporám zřízení funkce ombudsmana. Ombudsman dohlédne na to, aby stížnosti a podněty žadatelů byly vyřízeny v co nejkratším čase a kvalitně. Pokud nebude žadatel spokojen s odpovědí Státního fondu životního prostředí ČR, může svoji stížnost projednat s ombudsmanem, a to buď písemně, nebo osobně. Do funkce ombudsmana byla jmenována Petra Kolínská.