Podali jsme další projekt spolupráce Leader

Záměrem projektu je vytvoření tří plně funkčních ekomuzeí jako produktů venkovského cestovního ruchu, které jsou sestaveny ze specifických nabídek z jednotlivých vesnic zapojených v projektu a které jsou založeny na domácích zdrojích a realizované obyvateli regionu. Ekomuzea skloubí nejzajímavější specifika obcí. Umožní poznávat venkovský život v reálném čase a minulost na reálných místech. Nastartují spolupráci subjektů s různým "naturelem" v produktu založeném na přírodním a kulturním dědictví s maximálním využitím tradičních a řemeslných prvků a originality a taktéž zajistí i základní a doplňkové služby.

Koncept ekomuzeí vznikl ve Francii v šedesátých letech minulého století. Propagátorem ekomuzeologie byl Georges Henri Riviere, který začal ve Francii zakládat muzea s programem se středem zájmu o vztahy člověka v přírodě. Ekomuzeum je soubor zajímavostí a zážitků, které představují minulost a současnost daného regionu. Jeho cílem je přitáhnout návštěvníky na krátkou návštěvu, či třeba týdenní pobyt a ukázat jim, jak se žilo kdysi a jak se žije dnes. Jelikož návštěvník prochází vesnicemi či zákoutími daného regionu jako místnostmi muzea či galerie, je označení ekomuzeum přiměřené. Hlavní rozdíl mezi muzeem a ekomuzeem spočívá v tom, že na rozdíl od klasického "kamenného" muzea, kde můžete poznávat statické, neživé exponáty ve vitrínách, žádné stěny, žádné zákazy dotýkání nebrání v tom, aby se návštěvníci dozvěděli leccos zajímavého o životě, o společnosti či přírodě regionu, aby se mohli všeho dotknout, či dokonce vyzkoušet nebo ochutnat. V ekomuzeu se mohou pohybovat různými způsoby (pěšky, na kole, na koni, autem či veřejnou dopravou). Je na návštěvnících, co si vyberou, jaký program si sestaví a co se rozhodnou poznat.

Projekt vznikl jako reakce na měnící se prostředí, na potřebu zlepšit aktuální stav regionů a přijmout opatření vedoucí k nastartování nových procesů, které by napomohly jejich rozvoji. Ekomuzea jsou formována k posílení lokální identity. Projekt vyváženě propojuje kulturní koncepci s environmentální, turistickou a ekonomickou, a přispívá tak k trvale udržitelnému rozvoji regionů. Plní i sociální funkci; podněcuje totiž vzájemnou spolupráci místních občanů při realizaci ekomuzejních aktivit. Vytváří příležitosti setkávání obyvatel a pořádání volnočasových akcí.

Seznam všech zaregistrovaných projektů je ke stažení zde.