Projekty spolupráce schváleny
V letošním roce předložily tři partnerské místní akční skupiny z Moravy – MAS Regionu Poodří, MAS Moravský kras a MAS Moravská cesta v rámci 7. kola výzvy Programu rozvoje venkova, v opatření IV.2.1. a) Realizace projektů národní spolupráce 2 společné projekty.„MORAVSKÁ BRÁNA DO EVROPY – NOVÉ VENKOVSKÉ MUZEA A EXPOZICE“.
Zapojení partnerů:
Muzeum historie a tradic Bouzovska – Bouzov (MAS Moravská cesta)
Muzeum historie zámku Bartošovice – Bartošovice (MAS Regionu Poodří)
Muzeum řemesel – Senetářov (MAS Moravský kras)
Hlavní záměrem projektu spolupráce je rozvoj partnerství tři MAS ze tří moravských krajů, která byla formálně stvrzena v listopadu 2007 a postupně se rozvijí v koordinaci nejrůznějších aktivit. Hlavním předmětem projektu spolupráce je vytvoření inovativního produktu – obnova tří stávajících objektů pro nové venkovské expozice a muzea, jejich místní propagaci formou infocedulí, návazných pěších tras a meziregionální vzájemnou propagaci v partnerských regionech.
Náklady projektu „Moravská brána do Evropy – nové venkovské
expozice a muzea“:
Celkové náklady projektu 4.919.000,– Kč 100,0%
Muzeum Bouzovska 1.994.000,– Kč 40,5%
Muzeum Bartošovice 1.460.000,– Kč 29,7%
Muzeum Senetářov 1.465.000,– Kč 29,8%
Funkci koordinační MAS, tz. garantem projektu je MAS Moravská cesta (Litovelské Pomoraví, o.s.).
„MORAVSKÁ BRÁNA DO EVROPY – MAPOVÁNÍ A STUDIE OBNOVY TECHNICKO-HISTORICKÝCH PAMÁTEK NA VENKOVĚ“
K další spolupráci se partnerské MAS dohodli na předložení ještě jednoho projektu spolupráce v rámci 7. kola výzvy a to s názvem „Moravská brána do Evropy – mapování a studie obnovy technicko-historických památek na venkově“.
Hlavním předmětem projektu spolupráce je zmapování všech zachovaných i zaniklých technicko-historických památek na území všech tří místních akčních skupin, vypracování studií obnovy a využití těch nejzajímavějších památek, s návaznosti na oživení cestovního ruchu a tím zajištěni vyšší atraktivity venkovských oblastí a kvality života. Součástí projektu budou vzdělávací akce k podpoře využití památek v cestovním ruchu a stejně jako v předchozím projektu dojde na meziregionální vzájemnou propagaci v partnerských regionech.
Zmapování a studie obnovy respektive využiti těchto památek (místní produkce, původní řemesla, historické expozice, atd.) přispěje k rozvoji cestovního ruchu a ke zvýšení kvality života na venkově. Důležitým předpokladem obnovy technických památek a jejich následného využití, je kromě zmapování především jejich publicita a propagace, což společně se vzděláváním aktérů venkova, bude výrazný krok k tomu, jak tyto památky oživit a využít k rozvoji cestovního ruchu. Cestovní ruch přináší prospěch širokému okruhu hospodářských odvětví. V této situaci představuje rychle se rozvíjející cestovní ruch zdání možné prosperity. Mohl by tak společně se vzrůstajícím zájmem o technicko-historické dědictví poskytnout mnoha venkovským a odlehlým oblastem v Evropě potřebnou pomoc.
Náklady projektu „Moravská brána do Evropy – mapování a studie obnovy technicko-historických památek na venkově“:
Celkové náklady projektu 3.242.000,– Kč 100,0%
MAS Regionu Poodří 1.206.000,– Kč 37,2%
MAS Moravská cesta 918.000,– Kč 28,3%
MAS Moravský kras 1.118.000,– Kč 34,5%
Funkci koordinační MAS, tzn. garantem projektu je MAS Regionu Poodří, o.s.
Přehled všech schválených projektů v rámci 7. kola je ke stažení zde.