Vláda: Blanensko je hospodářsky slabý region
Na seznam celkem dvaatřiceti ekonomicky slabých oblastí Blanensko zařadila Vláda České republiky. Na okres by se tak v příštích čtyřech letech měla soustředit speciální finanční podpora státu.Blanensko se ocitlo po boku takových oblastí jako je Třebíčsko, Bruntálsko, Opavsko či Jesenicko
Při posuzování vyspělosti regionu se hodnotí například daňové příjmy obcí od podnikatelů, kupní síla obyvatel, celkový počet podnikatelů či míra nezaměstnanosti a počet zájemců o jedno pracovní místo. Na Blanensku bylo ke konci ledna bez práce přes šest tisíc lidí, což znamená míru nezaměstnanosti téměř dvanáct procent. Úřad práce v Blansku nabízel pouhých sto šedesát volných pracovních míst. „Nezaměstnanost na Blanensku v posledním období opravdu výrazně narostla. Dlouhodobě jsme mívali kolem dvou tisíc uchazečů o zaměstnání, nyní je to více než šest tisíc,“ potvrdila ředitelka Úřadu práce v Blansku Jitka Lorková.
Podle ministra pro místní rozvoj Rostislava Vondrušky má ministerstvo v programu na podporu hospodářsky slabých a strukturálně postižených regionů zatím vyčleněno padesát milionů korun. „Peníze by měly pomoct posílit celkový rozvojový potenciál regionů a snížit odstup od ekonomicky silných oblastí. Věřím, že tato částka nebude konečná,“ upřesnil ministr Vondruška. Naposledy se na hospodářsky slabé oblasti stát zaměřil v roce 2007, kdy je podpořil více než čtyřmi sty šedesáti miliony korun.
Banky by se měly chovat jinak
Místopředseda blanenské Oblastní hospodářské komory Josef Vrba si myslí, že ekonomická situace v okrese se v poslední době skutečně podstatně zhoršila. „Se zařazením Blanenska mezi hospodářsky slabé regiony souhlasím. Vždyť tady skončilo tolik fabrik a nezaměstnanost letí stále nahoru. Tento region by nějakou pomoc určitě potřeboval,“ míní Vrba. Podle něj by pomohla podpora firem, vytvoření nových pracovních míst, stavba nové intrastruktury či smysluplné využití areálů opuštěných továren. „Ovšem nejvíc by asi prospěla změna chování bank, aby začaly půjčovat peníze. Nyní se bojí a tím brzdí další rozvoj,“ dodal.
Zhoršování ekonomické situace pocítili například v městské pokladně v Blansku. „Loni byl propad daňových příjmů proti předchozímu roku téměř dvacet milionů korun. Letos máme rozpočet nastaven na úroveň roku 2006,“ uvedl místostarosta Blanska Lubomír Toufar. Ten vítá, že si stát všiml, že některé regiony jsou na tom ve srovnání s jinými podstatně hůř. „Slabším regionům by se mělo pomáhat, takže pomoc od státu určitě přivítáme,“ řekl. Podle něj by v Blansku pomohla podpora podnikatelům, aby zaplnili průmyslovou zónu, která je poloprázdná. „Vždyť poté, co zanikly nebo podstatně omezily provoz velké podniky, jsou v Blansku možnosti zaměstnání proti minulosti snad desetinové,“ dodal místostarosta.
Zdroj:denik.cz